Co warto wiedzieć o dachu

Dziś większość decyzji związanych z konstrukcją domu, podejmowana jest przez architekta, tworzącego gotowy projekt domu, który finalnie kupujemy. Warto jednak posiadać część elementarnej wiedzy związanej z budową domu, zwłaszcza gdy nie decydujemy się na gotowy projekt lub gdy planujemy wprowadzić zmiany do projektu.

Głównym zadaniem dachu jest zabezpieczenie budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że dach jest również elementem, który wpływa na kształt całego budynku. W zależności od kształtu budynku, założeń architektonicznych, pokrycia, sposobu użytkowania oraz regionu, możemy wyróżnić różne rodzaje i kształty. Do podstawowych możemy zaliczyć: jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy, mansardowy oraz namiotowy. Z kolei dachy skośne dzielimy ze względu na funkcje na dachy z poddaszem użytkowym i dachy z poddaszem nieużytkowym. Możemy również wyróżnić stropodachy, czyli przekrycia budynku, które pełnia jednocześnie funkcje stropu i dachu.

Kolejnym czynnikiem różnicującym jest materiał, z jakiego wykonane są poszczególne elementy dachu. Konstrukcja nośna dachu może być wykonana z drewna, stali lub żelbetonu. W Polsce pod tym względem materiałem dominującym jest drewno. Pokrycie dachu możemy wykonać z materiałów lekkich (płyty bitumiczne, papy) lub ciężkich (dachówki cementowe i ceramiczne).