Kolektory słonecznew domu energooszczędnym

Polskie budownictwo nadal szuka nowych i ciekawych projektów, lecz ciągłe podwyżki dostawców energii zmuszają do poszukiwania wspierających domowy budżet rozwiązań.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie kolektorów słonecznych zwanych również solarami. Pozwalają one nie tylko na zmniejszenie zużywanej energii wykorzystywanej do ogrzewania wody lecz również umożliwiają ogrzanie domu czy zmagazynowanie energii elektrycznej. Najlepiej sprawdzają się tam gdzie zużywa się duże ilości wody czy ciepła, aczkolwiek zmniejszenie kosztów odczuje każdy. Prawie na każdym nowo powstałym budynku da się zauważyć zamontowane kolektory ale nie boją się tego również mieszkańcy starszych budynków, którzy chcą zmniejszyć rosnące koszty, które można zminimalizować nawet do 60% w skali całego roku.

Energia tak powstała jest ekologicznym źródłem energii, gdyż pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami wytwarzania energii. Koszt inwestycji w kwocie ok. 15-25 tysięcy jest się w stanie zwrócić po ok. 5 latach (od inwestycji). Należy pamiętać aby poprawnie dobrane i założone kolektory są w stanie pokryć ok. 90% letniego zapotrzebowania na energię w celu uzyskania ciepłej wody, natomiast zimowego ok. 30%.

Kolektory zamieniają promieniowanie słoneczne na energię cieplną poprzez całą instalację składającą się z:

  • - kolektorów słonecznych,
  • - zbiornika solarnego z wymiennikiem ciepła,
  • - pompy zapewniającej cyrkulację pomiędzy kolektorami a zbiornikiem solarnym,
  • - urządzeń regulacyjnych i systemu rur.


Jest to technologia dostępna dla każdego, kto tylko chce z tego skorzystać. Kolektory zakłada się głównie na dachach domów. Jego działanie nie jest uzależnione od samego promieniowania słonecznego lecz od ogólnego naświetlenia. Dla tych którzy zdecydują się zainwestować w system kolektorów słonecznych istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.