Jak wykonać ocieplenie
w domu energooszczędnym

Chcąc dobrze zbudować dom energooszczędny należy zwrócić szczególną uwagę na dobre ocieplenie budynku. Jeśli tego dobrze nie zrobimy inne nasze działania nie będą miały żadnego sensu.

Podłogi w gruncie czyli fundament lany lub ściany fundamentowe z bloczków oraz pierwsza warstwa podłogi. Ten element dobrze jest ocieplić gruba warstwa polistyrenu ekstrudowanego. Jest to materiał twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz prawie nie nasiąka. Grubość tego ocieplenia jest zależna jakie posiadany podłoże oraz rodzaju ogrzewania w budynku.

Ściany zewnętrzne dwu- lub trójwarstwowe posiadają funkcje ściana nośna zatrzymująca ciepło oraz tłumiąca hałasy z zewnątrz o grubości najlepiej 18-25cm, warstwa termoizolacyjna o grubości min 15cm a najlepiej 18-20cm.

Najważniejszym jednak elementem jest to, że nie można pozwolić na powstanie żadnych mostów termicznych. W innym wypadku straty ciepła tym spowodowane mogą znacznie zaburzyć cel domu energooszczędnego. Zastanawianie się nad ociepleniem wełna a styropianem ma znaczenie tylko wtedy gdy chcemy jak najlepiej wyciszyć dom.

Okna i drzwi zewnętrze stanowią najważniejszy element w budowie domu energooszczędnego, gdyż źle przeprowadzona izolacja może powodować znaczne utraty ciepła. Należy dodać, że najwięcej ciepła „ucieka” przez ramy i w miejscach łączenia z budynkiem. Dlatego nie powinniśmy przesadzać z ilością oraz wielkością okien nawet od strony południowej. Najważniejsze jest jednak ich umiejscowienie powinny być osadzone w grubości warstwy termoizolacyjnej a nie w ścianie konstrukcyjnej.

Ze względu na utratę ciepła zaleca się stosowania w miarę możliwości okien nieotwieranych oraz ich dodatkowego zewnętrznego ocieplenia w postaci np. rolet zewnętrznych.

Dachy ze względu na koszty są to zwykle konstrukcje drewniane dwu- lub wielospadowe. Przy ich budowie należy zwrócić szczególną uwagę na ułożenie izolacji termicznej z kilku warstw wełny mineralnej tak aby minimalna grubość wynosiła 20cm. Tak samo w przypadku warstwy paraizolacyjnej z uwzględnieniem uszczelnienia taśmą klejącą wszystkich miejsc łączeń oraz miejsc wbicia zszywek.

Połać dachu również powinna być ocieplona wełną mineralną, która posiada dobre właściwości wyciszające. Należy zwrócić uwagę aby najcieńsza warstwa wełny miała co najmniej 8cm grubości.