Szkło spienione

Dzięki swoim właściwościom szkło spienione ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu budowlanego. Najczęściej stosowanym rodzajem szkła spienionego jest izolacja płyt fundamentowych oraz izolacja pionowych ścian fundamentowych co sprawdza się w budownictwie pasywnym.

Bardzo dobrze sprawdza się również tłuczeń szkła piankowego stosowany przy płytach XPS. Zastosowanie szkła piankowego nie wymaga nakładania dodatkowych warstw ani dodatkowych zabezpieczeń chroniących przed przemarznięciem gruntu. Warstwa szkła piankowego ma funkcje nośną, drenującą oraz termoizolacyjną dlatego możliwe jest nie stosowanie dodatkowych zabezpieczeń.

Szkło piankowe jest bardzo łatwe w montażu, jest lekkie doskonale sprawdza się jako obciążenie różnego rodzaju konstrukcji, pokrycie stropów, izolacji basenów, zabezpieczenia zboczy, drenaż muraw sportowych. Szkło piankowe jako kruszywo lekkie ma także zastosowanie do produkcji betonów lekkich również jako warstwa stabilizująca w budownictwie drogowym i konstrukcjach z przeznaczeniem na ciągi piesze lub obciążone ruchem kołowym.

Szkło piankowe jest odporne na wilgoć oraz doskonale dopasowuje się do danego kształtu dlatego jest z powodzeniem stosowane w renowacjach na przykład jako izolacja na warstwę podłogi podłogi lub ocieplanie fundamentów.

Zastosowanie szkła piankowego na obiektach sportowych

Szkło piankowe dzięki swoim licznym właściwościom ma szerokie zastosowanie w budownictwie różnego rodzaju obiektów sportowych. Szkło piankowe ma działanie stabilizujące zapobiega przemarzaniu i działa jako drenaż co ma bardzo duże znaczenie przy tworzeniu boisk sportowych czy kortów tenisowych. Dzięki drenażowi powierzchnie boisk i kortów tenisowych nawet po ulewnym deszczu są suche co jest szczególnie ważne do kontynuacji zawodów.

Umacnianie nasypów i skarp

Równie powszechne jest obecnie stosowanie szkła piankowego przy budowaniu chodników na wzgórzu, nasypów na terenie pagórkowatym, podjazdów na stromych terenach. Szkło piankowe odpowiednio zagęszczone daje możliwość wybudowania nasypu do 45 stopni. Przy czym zbędne jest dokładanie innych surowców budowlanych. Równie dobrze można bezpośrednio na podkładzie szkła spienionego układać kostkę brukową i płyty betonowe. Wysypane na wierzch nasypu drobne kamyki wyglądają bardzo estetycznie i mogą stanowić wykończenie wierzchniej warstwy nasypu. Zalety: Mrozoodporna stabilizacja, kruszywo lekkie do mieszanki betonowej

Budowa basenów

Szkło piankowe jest łatwe w montażu jest pełni bardzo dobrze rolę izolacyjną w przypadku basenów ogromne znaczenie ma drenaż ścian basenu oraz redukowanie nacisku. Szkło piankowe jest idealnym rozwiązaniem w przypadku budowy zbiorników, które wymagają ochrony przed mrozem. W takich przypadkach szkło piankowe doskonale sprawdza się jako termoizolacja oraz drenaż wokół konstrukcji.

Zalety:

  • Dobry drenaż, mała waga
  • wysoka izolacja termiczna, łatwy i szybki montaż
  • odporność na wszelkie gryzonie i gnicie


Szkło spienione – izolator zielonych dachów

Szkło piankowe dzięki małej wadze nie stanowi obciążenia dlatego jest stosowane jako warstwa termoizolacyjna przy zagospodarowaniu dachów. Dodatkową zaletą jest możliwość przyjmowania dowolnych kształtów, nie wymaga modelowania, jest odporne na palenie, nie wymaga obcinania, a przede wszystkim nie jest szkodliwe dla otoczenia ponieważ jest całkowicie nie toksyczne. Wszystkie te zalety doskonale spełniają warunki do tworzenia ogrodów na dachach:

  • nie absorbuje wody, lekkie
  • niepalne, odporne na pleśń i gryzonie
  • drenaż i izolacja termiczna
  • łatwość w rozprowadzaniu