Zieleń dachowa

W 660 roku p.n.e. babiloński król chcąc ożywić pustynny karajobraz, nakazał wybudować dla swojej małżonki ogrody. Stęskniona za górską zieleinią poprosiła króla, aby stworzył dla ogrody przypominjące jej rodzinny krajobraz. Choć istnionie wiszących ogródów Babilonu budzi wiele wątpliwości wśród badaczy, jedno jest pewne, dziś ogród na dachu nie jest rzeczą niemożliwą.

Zapomniane i niedoceniane dachy zielone przezywają swój renesans. Do głownych zalet takich dachów możemy zliczyć wydzielanie ciepła przez trawę i warstwę zielieni oraz lepsza akumulację. Warstwa zaieleni chroni i izoluje dach przed skarajnym odziaływaniem temperatur, a także poprawia izolację akustyczną. Dachy zielone mają także znaczenie w wymiarze ekologicznym, gdyż wpływają one na mikroklimat, poprawiają system odwadniania i zasoby wodne, chronią przed smogiem oraz absorbują i filtrują szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Dachy zielone to również odzyskiwanie terenów zielonych, których brakuje zwłaszcza w wielkich aglomeracjach, a także poprawa jakości życia poprzez wpływ na estetkę otoczenia oraz środowisko.

Decydując się na dach zielony musimy pod uwagę wziąć kilka wytycznych. Po pierwsze nachylaenie dachu. Dla dachów dwuspadowych pochylenie połaci nie powinno przekraczać 25°, dla dachów płackich 2­3%. Obciążenie zielenią dachową powinno być traktowane jako obciązenie dodatkowe, służące zabezbieczeniu izolacji dachowej. Wybur wariantu wykonania dachu jest uzalezniony od od parcia wiatru oraz obciązenia dodatkowego. Zieleń dachowa nie może wpływać negatywnie na wrstwy izolacji dachu oraz nie utrudniac dostępu do urządzen dachowych. Warstwa glebowa powinna mieć wysoka stabilność strukturalną, trwała pulchność i odporność na gnicie. Wskażnki pH w zakresie kwasowym nie powinien przekraczać 6,0. Układ warstw powinien umozliwiać przyjmowanie opadów atmosferycznych o dziennej normie 30dm3/m2.

Możemy wyróżnic nastepujące rodzaje zieleni dachowej:

    ­
  • zieleń intensywna – dach może stanowić powiększenie powierzchni mieszklanej, możemy wykonac np. pergole, rośliny (trawa, krzewy, drzewa)

  • zieleń „niska” ­ łatwiejsze zazielenienie, cieńsza warstwa glebowa, zieleń mało pracochłonna w pielęgnacji, rośliny (mech, trawa, zioła)

  • ­roślinnośc mobilna – rosliny w skrzyniach lub donicach.­

Przy wyborze roślinności warto pamietać, że powinna być ona wielogatunkowa, z naciskiem na rośliny potrzebujące małej ilości wilgoci, o dużej zdolności samoregeneracji. Konserwacja powinna odbywać się co najmniej raz w roku. Nie należy usuwac samosiejek, roślin polnych oraz mchów i porostów. Tak jak w przypadku tradycyjnego ogrodu, należy na bieżaco dbać o nawożenie i koszenie trawników.

Połać dachu również powinna być ocieplona wełną mineralną, która posiada dobre właściwości wyciszające. Należy zwrócić uwagę aby najcieńsza warstwa wełny miała co najmniej 8cm grubości.

Literatura:
E. Neufert, Podręcznik projektownia architektoniczno – budowlanego, Warszawa 2000